Martı

GESTAŞ HAKKINDA GELİŞMELER

Kurumumuz hakkındaki haberler ve faaliyetlerimizle ilgi bilgilendirmelere bu bölümden ulaşabilirsiniz.

Tüm Haberleri Görüntüle

Resim Yüklenemedi

Antik dönemin izlerini taşıyan ABORA IV, Çanakkale’de

Alman arkeolog Dr.Görlitz tarafından tasarlanan ve antik dönemin gemicilik teknikleriyle inşa edilen kamış tekne, şirketimiz organizasyonuyla Türkiye’deki ikinci durağı olan Çanakkale’ye geldi.

Resim Yüklenemedi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank, Çanakkale’deydi

Bakan Varank, en büyük ortağı olduğumuz Çanakkale Teknopark Yerleşkesi ve bir dizi açılış için Çanakkale’deydi. Çanakkale Boğaz hattı geçişlerinde feribotumuzu kullanan Bakan Varank’a Genel Müdürümüz Volkan Uslu eşlik etti. Sayın Bakanımız, yolcularla sohbet etti, martılara simit attı; dönüş yolunda sohbet ettiği gençlere “Öğrenci kartıyla gemiyle karşıya 80 kuruşa geçiyormuşsunuz. Bir hayli hesaplı kullanıyorsunuz” sözleriyle takıldı. 

Resim Yüklenemedi

Adalar GESTAŞ ile güzel

Anakaraya bağlantısı olmayan adalarda en önemli unsur ulaşımdır kuşkusuz. Çanakkale’nin iki turistik merkezi Gökçeada ve Bozcaada’nın araç ve yolcu taşımacılığıyla ulaşımını sağlayan GESTAŞ olarak, bunu son derece önemsiyoruz. Son iki yılda özellikle adalara yaptığımız yatırımlarla bunu net bir şekilde ortaya koyduk. Nasıl mı?

Resim Yüklenemedi

24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama videomuz yayında...

24 Kasım Öğretmenler Günü’nü özel bir videoyla kutladık. Şirketimizde görev yapan 3 kaptanın, kaptanlık mesleğini seçmelerinde önemli rol oynayan lise öğretmenlerini anlattığı video, sosyal medya hesaplarımızda yayında...
Martı
Bulut
Bulut
Bulut
Resim Yüklenemedi

Çanakkale'nin ilk ve tek Birleşmiş Milletler Konferansı olan ToryMUN'un ikincisi Çanakkale Koleji organizasyonuyla gerçekleştirildi. Açılış seremonisinde Genel Müdürümüz Volkan Uslu da konuşmacı olarak yer aldı. Genel Müdürümüzün yanı sıra milli eğitimden sorumlu Çanakkale Vali Yardımcısı Celil Ateşoğlu, Kale Seramik Fabrikalar Genel Müdürü Süleyman Soysal, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Dinçay Köksal da konuşmacılar arasındaydı. 

İngilizce konuşulan, tartışma kültürünün benimsendiği, bireysel ve ekip olarak deneyim kazanılan, tartışma kültürünün ön plana çıktığı dünya çapındaki en önemli etkinliklerden sayılan Model Birleşmiş Milletler Konferansları, öğrencilerin akademik ve sosyal hayatlarına deneyim kazandırmayı amaçlıyor. 

İngilizce gerçekleştirdiği konuşmada, eğitim hayatından örnekler vererek gençlere yol gösteren Genel Müdürümüz, dinleyicilere yönelik şu ifadeleri kullandı: 

"Çanakkale benim memleketim. Çanakkale efsaneler şehri. Çanakkale Fatih Sultan Mehmet, Mustafa Kemal Atatürk gibi kahramanların şehri. Çanakkale Troya’nın şehri. Troy, Makedonya'da ya da Yunanistan'da olan bir efsane değil. Türkiye'de olan bir efsane. Çanakkale, Boğaz’ın şehri. Çanakkale bizim şehrimiz. Çanakkale, Türkiye’nin önsözü.”

“Bundan birkaç hafta önce organizasyon komitesi, beni konuşmacı olarak çağırdığında memnun oldum ve kabul ettim. Şimdi hep beraber metafor yapalım. Bana göre hayat bir üründür. Nasıl mı? Örneğin bir ürün düşünün. Bebek bezi. Bebek bezini kim kullanır? Bebek. Kim satın alır? Baba satın alır. Hangi marka bez ve ne tarz olacağına kim karar verir? Anne karar verir. Annenin kararını ise arkadaş çevresi etkiler. 

Hayatınızın bir bebek bezi olduğunu düşünün.  

Hayatınızı kim kullanıyor, kim satın alıyor, kim hayatınızın sahibi, hayatınızı kim etkiliyor?”

“Başka bir ürünü düşünün. Bir gözlük. Gözlüğü ben satın aldım, ne tür olacağına ben karar verdim, parasını ben ödedim. Belki bazen birileri beni etkilemiş olabilir. Belki hayatınız gözlük gibi, belki de bebek bezi gibi. Ya da hayatınızın bazı bölümleri gözlük, bazı bölümleri bebek bezi. Kendi hayatınıza sahipseniz ve kontrol edebiliyorsanız, hayatınıza yatırım yapıyorsanız başarılı olursunuz. Bu bir metafor.” 

“Hayatımdan ve geçmişimden bazı örnekler vermek istiyorum. Üniversiteye başlamadan önce bir hedef belirledim. Hedefim şuydu; en az 5 Avrupa ülkesini, en az 1 hafta kalmak ve hiçbir para harcamamak şartıyla gezmek. Üniversiteye başladım. İlk yılımda NTV kanalını izlerken televizyonda AEGEE adında sivil toplum kuruluşunu duydum. Avrupa’nın en büyük öğrenci birliği. 200’den fazla ülkede yürütülüyor. En büyük ofisleri ise İstanbul’da. Yeri buldum, bir aktiviteye katıldım. Aynı yıl bazı uluslararası projeler yaptım. Eğitim program direktörüydüm ve AEGEE İstanbul ofisinin başkanvekili oldum. Bu bana başka bir kapı açtı. AEGEE sivil toplum kuruluşunda 10’da fazla projeye katıldım. Gençlik projelerine liderlik yaptım. Bazı uluslararası programlara dahil oldum. Erasmus, Socrates, Minerva gibi. İlk projemiz, ‘Global dünyada Zenefobia’nın üstesinden gelmekti. Zenefobia, ırkçılığın ilk adımıdır.”

“Bu programda Erasmus’u öğrendik. Yurt dışında Erasmus var ancak Türkiye’de yok. 2000 yılından bahsediyoruz. Neden diye sorduk? Türk öğrenciler neden katılamıyor. Türk otoriteler bize şu an yapabilecek uygunlukta olmadıklarını iletti. Tamam, sunum yapmak için Brüksel’e, Danimarka’ya gidelim. Sunum yapalım, kendimizi anlatalım, “Türk öğrenciler için Erasmus programı istiyoruz” diyelim. AEGEE’den bir grup insan, Brüksel’e gittik ve sunum yaptık. Türk öğrenciler olarak Erasmus programında yer almak istiyoruz dedik. Üniversite hayatımın 4. yılında, 2004’te, Türkiye Erasmus’a dahil oldu. 

Marmara Ünirvesitesi Erasmus programını başlattı. Ben de Marmara Üniversitesi’nin Erasmus ofisinin koordinatörü oldum. Sonra, 7 kişi Erasmus programını geliştirmek için eğitici olarak yetkilendirildi. Biri bendim ve aralarında en genç bendim. Bilgi Üniversitesi’ne, Galatasaray Üniversitesi’ne, Karadeniz Teknik Üniversitesi’ne, Bilgi Üniversitesi’ne, Erzurum Atatürk Üniversitesi’ne Erasmus Ofisi kurulması konusunda danışmanlık yaptım. 4 yıl sonunda 9 ülke gezme şansı buldum, uluslararası projeler yaptım. Üstelik para harcamadan. Para kazanma şansı da buldum, para da kazandım.” 

“Neden bunlardan bahsettim. Ben üniversite kazandım. Tamam. Bu normal bir şey. Beklentilerinize göre bir bölüm seçeceksiniz. İşletme, Mühendislik, Tıp her neyse…

Ancak mutlaka hedef belirleyin ve hedeflerinizden şaşmayın. Uluslararası bir şeyler yapmak, uluslararası projelere liderlik yapmak, Türkiye’yi uluslararası platformda temsil etmek son derece kritik. 

Hedef belirle ve hedefinden şaşma. Uluslararası bir şeyler yapmak, uluslararası projelere liderlik yapmak, dahil olmak Türkiye’yi uluslararası platformda temsil etmek son derece kritik.”

Hedef belirle ve hedefinden şaşma. Uluslararası bir şeyler yapmak, uluslararası projelere liderlik yapmak, dahil olmak Türkiye’yi uluslararası platformda temsil etmek son derece kritik.”

Hep beraber başka bir örnek üzerinde düşünelim. Geçen ay Forbes'da en başarılı iş adamları ve en zengin iş adamları açıklandı. 
5 yıldır olduğu gibi birincisi Murat Ülker, Ülker’in sahibi. 
İkincisi Erman Ilıcak, Rönesans şirketinin sahibi. 
3.’sü Hüseyin Özyeğin FIBA Holding. 
4.’sü Osman Kibar. ABD’ye yaşan ilaç sektöründe şirketi olan bir kişi. Özellikle Osman Kibar’ı araştırmanızı tavsiye ediyorum. 
5.’si LC Waikiki’nin sahibi Mustafa Küçük. 
Bu 5 kişinin ortak özellikleri neler?

İyi bir lise eğitim periyoduna sahipler. İkincisi lise hayatlarında, özellikle ikinci ve üçüncü yıllarında hepsi yaz döneminde çalışmış. Üçüncü ortak özellik, hepsi genç yaşlarında evlenmiş. Dördüncü ortak özellik, ortalama 3 çocuk sahibiler. Beşinci ortak özellik, hepsi İngilizce ve buna ek olarak başka bir yabancı dil daha biliyorlar. Altıncı özellik, onlar sadece lise döneminde değil, üniversite yıllarında da çalışmışlar. Yarı veya tam zamanlı. 

Belki bu örnek size hayatınızda bazı ilhamlar vermeye yarayacaktır. Sonuç olarak Biz Türk’üz. Son derece motiveyiz, ne istersek yapabileceğimiz kinetik enerjimiz, becerimiz, imkanımız var. Fakat kendi hayatınıza siz kendiniz sahip olursanız. Hayatınıza yatırım yaparsanız. Ailenize yatırım yaparsanız. İyi bir aile kurarsanız. Başarılı olacaksınız, iyi bir hayata sahip olacaksınız, iyi bir geleceğiniz olacak.”

Martı